SRDCE BOHU RUKY ĽUĎOM

HISTÓRIA

História v skratke


  •     1865
    – Vznik Armády spásy vo Veľkej Británii
  •     1919 – Armáda spásy začína svoju činnosť v ČSR na základe pozvania vtedajšieho prezidenta T. G. Masaryka
  •     1950 – Komunistickému režimu sa podarilo násilne ukončiť činnosť Armády spásy v Československu
  •     1990 – Prezident Václav Havel pozýva Armádu spásy k obnoveniu činnosti v ČSFR, registrácia občianskeho združenia
  •     2015 – Oficiálne zahájenie práce Armády spásy na Slovensku
  •  

Armáda spásy po celom svete

Armádu spásy založil v roku 1865 metodistický kazateľ William Booth vo Východnom Londýne, čo bola jedna z najchudobnejších štvrtí mesta. Tak začala práca, ktorá bola známa ako „Kresťanská misia“.  W. Booth hlásal evanjelium medzi tými najchudobnejšími, v miestach, na ktoré kresťanský svet vtedajšej doby zabudol.  

V roku 1878 sa zrodil názov „Salvation army“ (Armáda spásy). Hnutie si osvojilo vojenský spôsob organizácie, uniformy a terminológiu, a čoskoro sa rozšírilo do celej Británie a potom do mnohých ďalších krajín. 

Zmyslom života Williama Bootha bolo pomôcť chudobnejším ľuďom, ktorí žili na ulici, utápali sa v špine, alkohole a beznádeji. Týmto ľuďom ponúkal strechu nad hlavou (tzv. Útulky), jedlo, hygienu, a tiež duchovný rozmer života. Vedel, že nemôže „ponúknuť len čistú košeľu“, ale že pomoc musí byť komplexná. Z toho vznikol dodnes platný slogan Armády spásy platný po celom svete: Soup, Soap, Salvation (Polievka, Mydlo, Spasenie).

Problémy, ktorým čelili ľudia na konci 19. storočia – bezdomovectvo, závislosť, osamelosť a nezamestnanosť – sú v mnohom rovnaké ako dnes. Armáda spásy pokračuje v práci svojich zakladateľov, rieši problémy a pôsobí v srdci komunít, aby ponúkla praktickú pomoc a podporu na premenu života.  

Dnes je Armáda spásy cirkevnou a charitatívnou organizáciou, ktorá pôsobí vo viac ako 130 krajinách, kde ponúka Božiu nádej a lásku všetkým ľuďom v núdzi. 

Čítať celé Zobraziť menej

Armáda spásy v Česku a na Slovensku

V Československu začala Armáda spásy svoju prácu v roku 1919 na základe pozvania
vtedajšieho prezidenta T. G. Masaryka. 

V roku 1928 bol založený zbor Armády spásy v Bratislave. Okrem cirkevnej činnosti prevádzkovala domovy pre bezdomovcov a iné skupiny ľudí na okraji spoločnosti. Po 1945 roku bola činnosť Armády spásy najprv obmedzená a nakoniec v 1950 úplne ukončená komunistickým režimom.

Krátko po revolúcii v novembri 1989 požiadala skupina kresťanov Armádu spásy, aby zvážila obnovenie práce. Vtedajšia federálna vláda mala tiež veľký záujem o odborné a praktické skúsenosti Armády spásy, preto vtedajší prezident Václav Havel pozval Armádu spásy k obnoveniu činnosti v ČSFR a v 1990 organizácia bola zaregistrovaná ako občianske združenie. 

V septembri v roku 2013 bola po splnení všetkých zákonných podmienok bola Armáda spásy v Česku zaregistrovaná ako cirkev. 

Začiatkom septembra 2015 Armáda spásy oficiálne vstupuje na Slovensko a stáva sa tak 127. krajinou, v rámci ktorej táto celosvetová nezisková organizácia pomáha. Avšak o rok neskôr 6.8.2014 Armáda spásy na Slovensku už bola zaregistrovaná ako občianske združenie. 

Začali sme s pomocou s ošatením a stravou pre ľudí bez domova a potom to prerástlo do denného centra v Bratislave, kde ľudia mohli získať možnosť sa osprchovať, dostať čisté šaty a v pracovné dni aj sociálne poradenstvo. V nedeľu tam prebiehali Bohoslužby. 

V 2015 sa začala ďalšia kapitola práce Armády spásy na Slovensku – služba v rómskych komunitách.  

Momentálne pôsobíme 4 mestách na Slovensku: Bratislava, Galanta, Plavecký Štvrtok a Pezinok. V Plaveckom Štvrtku a Pezinku Armáda spásy otvorila materské školy a komunitné centrá zamerané na prácu s rómskymi deťmi a mládežou. V Galante máme centrum pre ľudí v potrebe. Vďaka nadviazaným spoluprácam a za pomoci štedrých darcov môžeme takmer na každodennej báze pomáhať potravinovými balíčkami, ošatením, sociálnym poradenstvom a duchovnou podporou. 
V 2022 bola nadviazaná spolupráca s mestom Trebišov a našou víziou je zriadiť tam materskú školu. 

Čítať celé Zobraziť menej
Nákupný košík