Armáda spásy vznikla na sklonku 19. storočia pod názvom Kresťanská misia Východného Londýna. V roku 1878 potom vznikol, takmer dielom náhody, názov Armáda spásy, ktorý sa rýchlo ujal. V tej dobe sa toto kresťanské hnutie pomerne rýchlo rozrástlo a bolo potrebné jasne definovať určité základné pravidlá. V Británii bola „armádna štruktúra“ ľuďom dobre známa, a tak si ju Armáda spásy prepožičala. Zakladateľa Williama Bootha začali jeho stúpenci nazývať generálom, oni sami potom boli vojaci a ďalší vedúci pracovníci boli označení za dôstojníkov rôznych hodností. Táto štruktúra jasne nastavila určité pravidlá fungovania hnutia, ktoré k dnešnému dňu pôsobí v 134 krajinách sveta a má viac ako 1,5 mil. členov.
Nosiť uniformu je výsada. Je to určitý prvok, ktorý zjednocuje všetkých vojakov Armády spásy po celom svete. Samozrejme je to súčasťou určitej tradície AS a uniforma prešla počas histórie mnohými zmenami. V rôznych krajinách sú uniformy viac či menej súčasťou každej spoločnosti. V Británii nosia uniformy aj deti v školách, vodiči autobusov, predavači …. Je to niečo úplne bežného a aj tu Armáda spásy kopírovala zabehnutý systém. Uniforma má tú výhodu, že je vidieť, takže sa na nás ktokoľvek môže obrátiť so žiadosťou o pomoc. Uniforma tiež otvára veľa možností pre rozhovory a otázky. A je to tiež záväzok, aby člen v uniforme bol vždy dôstojným „obrazom“ práce a služby Armády spásy.
Z celej škály hodností už užíva Armáda spásy len niektoré. Členovia cirkvi Armády spásy sú vojaci. Tí, ktorí sa rozhodnú vstúpiť do duchovnej služby a stať sa dôstojníkmi (duchovnými, pastormi cirkvi), stanú sa najskôr kadetmi vo výcviku. Výcvik je ukončený vymenovaním kadeta do hodnosti poručíka. Ďalšie hodnosti – kapitán a major sa väčšinou viažu na počet odpracovaných rokov. V prípade, že je dôstojník povýšený a má zodpovednosť za väčšie územie, oblasť, či administratívne celok – môže získať hodnosť podplukovníka, plukovníka a komisára. Najvyššia hodnosť je generál. Ten je v aktívnej službe vždy iba jeden.
Najvyšším predstaviteľom celosvetovej Armády spásy je Generál, v tejto chvíli je to Generál Brian Peddle. Je v poradí už 19. generálom od založenia Armády spásy v roku 1865. Prvým generálom bol jej zakladateľ William Booth. Na pozícii generála bolo v minulosti aj niekoľ ko žien.
Armáda spásy zamestnáva viac zamestnancov. Členstvo v Armáde spásy nie je v žiadnom prípade podmienkou, aj keď sa niekedy stáva, že ako sa zamestnanci s Armádou spásy postupne zoznamujú, stanú sa niektorí tiež jej členmi. Armáda spásy zamestnáva veľa ľudí z rôznych kresťanských cirkví, ale aj ľudí úplne bez vyznania.
Máme programy pre deti, mládež, mamičky s deťmi, celé rodiny. Spektrum služieb, ktoré Armády spásy poskytuje, je široké, ale pravdou je, že sociálne potrební sú najväčšie cieľovou skupinou.
Už v základnom poslaní celosvetovej organizácie Armády spásy je uvedené, že Armáda spásy poskytuje svoje služby bez akejkoľvek diskriminácie. U nikoho nezisťujeme jeho / jej vyznanie. Ponuka kresťanských programov je úplne dobrovoľná a klient nemá žiadne výhody, ak sa takýchto programov zúčastní. Je to výhradne na jeho dobrovoľnosti. Máme pravidelné kresťanské programy v sociálnych zariadeniach, ale aj v zboroch (cirkvi) Armády spásy.
Armáda spásy na Slovensku okrem spravovania cirkevných zborov, pracuje predovšetkým s predškolskými deťmi, školákmi a rómskou komunitou. A to priamo v ich prostredí. Finančné zdroje na túto činnosť získava najmä od Armády spásy a od darcov zo zahraničia (Medzinárodné ústredie Armády spásy, NL, ČR a ďalších krajín). Menšia časť sa získava zo zbierok, desiatkov a od darcov v SR a rovnako menšia časť zo štátnych, obecných dotácií a podielových daní.
Celosvetovo je Armády spásy v mnohých krajinách registrovanou cirkvou. Tu na Slovensku pôsobí ako občianske združenie.
Historicky je to miesto, kde bola Armáda spásy (The Salvation Army) v roku 1865 založená a odkiaľ sa postupne rozšírila do celého sveta. V súčasnosti pôsobí Armáda spásy v 133 krajinách. Medzinárodná ústredie sídli neďaleko katedrály Sv. Pavla v Londýne.